Cyfrowy miernik LC – Home Made

Autor tego i wielu innych projektów na swojej stronie  WWW opublikował wiele interesujących przyrządów i urządzeń, przydatnych zarówno w domu, na działce jak i w warsztacie elektronika-krótkofalowca (zachęcam do odwiedzenia – bardzo inspirujące). Ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem, jednego z nich – miernika LC – którego tak na prawdę do tej pory w moim warsztacie nie było. Wiem, że zazwyczaj nie jest to najważniejszy przyrząd pomiarowy na biurku elektronika, ale czasem zachodzi potrzeba porównania, dobrania, zidentyfikowania właściwego kondensatora lub cewki/dławika. U mnie okazał się nader przydatny, właśnie teraz – gdy kupiłem jeden z kitów AVT, do którego dostałem płytkę i woreczek z kompletem części, których właściwa identyfikacja/weryfikacja (głównie indukcyjności), bez tegoż przyrządu – choć możliwa – nie byłaby taka łatwa.

Cytując za autorem – urządzenie dokonuje pomiarów cewek i dławików w zakresie od 0,1uH do mH z dokładnością ok. 2%, oraz kondensatory w zakresie od 1pF do uF z dokładnością 2%. Większe pojemności mierzone są z szybkością 1uF/sek. Urządzenie zasilane jest napięciem 8 – 14V/100mA.

Jak do tej pory, zrobiłem nim kilkanaście pomiarów, zarówno dławików jak i kondensatorów (również dużych pojemności) i pierwsze wrażenie jest jak najbardziej pozytywne. Chodzi bezbłędnie, szybko (oczywiście pomiary uF – nieco dłużej) i jak sądzę dokładnie – tu niestety muszę polegać na kalibracji konstruktora, bo nie bardzo mam z czym porównać, ale wyniki tychże pomiarów, niewiele odbiegają od nominalnych opisów na poszczególnych podzespołach – które jak wiemy też mają swoją tolerancję .

Poniżej kilka fotek miernika :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 8 =