Xbox 360 – update problem

Konsola Xbox 360 Slim 4GB,  nówka (niespełna miesiąc). Do tej pory nie było z nią najmniejszych problemów, ale 2 dni temu pojawił się pierwszy. Zakładam, że aktualizacja firmware konsoli to zupełnie normalne zjawisko, spotykamy się z tym niemal na każdym kroku, w prawie każdym, podłączonym do Net-u, urządzeniu. Część z nich daje nam możliwość wykonania – przed aktualizacją – backup`u (np. smartphone), a niektóre z nich robią to na „żywca” (np. telewizor), nie dając na dodatek alternatywy i niemal zmuszając do jego wykonania (np. Xbox). Widząc komunikaty typu : ” nie wyłączaj urządzenia …”, „nie zamykaj systemu przed ukończeniem procesu …”, „podłącz zasilanie zewnętrzne …” lub inne tego typu, sugerujące podwyższone ryzyko operacji, zawsze zastanawiam się czy po jej ukończeniu wszystko będzie OK. Na szczęście zdarza się to sporadycznie, ale bywa i tak że zamiast nowych opcji, właściwości, funkcjonalności itp. widzimy komunikat błędu (lub co gorsza – czarny ekran).

W przypadku mojego xbox`a, pierwsza taka aktualizacja niestety zakończyła się błędami. Ponieważ – jak sądzę – update oprogramowania systemowego dotyczy wszystkich konsol Xbox 360, istnieje prawdopodobieństwo że ktoś natknął się na podobne problemy, a opis ich rozwiązania może się jeszcze komuś przydać, dlatego postanowiłem to opisać …

Zaczęło się niepozornie od takiego komunikatu :

Po zatwierdzeniu, rozpoczynał się proces pobierania aktualizacji …

… który za każdym razem kończył się tak :

Moja konsola jest połączona z Net`em poprzez Wi-Fi, a testy tego połączenia, o których mówi powyższy komunikat, przebiegały zawsze tak samo : połączenie z routerem i z Internetem było poprawne, konsola nie łączyła się tylko z usługą Xbox Live, czyli jak się domyślam z serwerem Microsoft`u.

Wielokrotne próby, resety routera, odblokowanie portów (DMZ) na IP konsoli, czyszczenie cache dysku, reset ustawień, oczyszczenie dysku systemowego itp. –  nie skutkowały, dlatego zgodnie z sugestiami ze strony http://support.xbox.com/pl-PL/xbox-360/system-updates/system-updates-info, przyszła kolej na aktualizację jedną z alternatywnych metod – w moim przypadku przy pomocy pendrive`a (napęd flash USB).

Zaczęło się nawet optymistycznie – odbyło się „wyodrębnianie plików”, zaraz potem restart. Niestety ponowne uruchomienie konsoli skutkowało wciąż takim samym komunikatem z prośbą o zgodę na wgranie updeate`u, co z kolei po bardzo krótkim czasie (2-3S) zostało przerywane – tym razem już innym komunikatem błędu :

Ten nowy komunikat błędu nie wróżył nic dobrego, tym bardziej że odniosłem wrażenie że to unikalny przypadek, bo wpisując w wyszukiwarce 3F4A-0000-3000-0908-8007-0070 nie znalazłem kompletnie NIC !.

Support Microsoft`u na stronie xbox.com milczy na temat takiego błędu – ich tabelki z typowymi komunikatami tego zakresu nie obejmują, ale z pomocą przyszło znalezione w Necie forum, na którym jeden z użytkowników zaproponował następujące rozwiązanie – metoda ta podobno usuwa wgrany (bez sukcesu) update i przywraca poprzedni stan konsoli – sprzed aktualizacji.

1. Wchodzimy do menu – „Urządzenia pamięci masowej”

2. Wciskamy (na kontrolerze) kolejno :

  • Left Bumper
  • Right Bumper
  • X
  • Left Bumper
  • Right Bumper
  • X

3. Potwierdzamy przywrócenie poprzedniej zawartości

Po tej operacji konsola wróciła do stanu sprzed wszystkich moich prób i manewrów, ponownie wykrywając update – tyle że tym razem bez problemu go zassała i wgrała, a po restarcie zobaczyłem to :

Mam nadzieję że komuś się to przyda ….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 2 =