Data logger – Arduino

Podstawowa funkcjonalność prezentowanego projektu to rejestrator temperatury i wilgotności w zdefiniowanych odstępach czasu, z dosyć rozbudowanymi opcjami konfiguracji rejestracji i przeglądania pomiarów.

Układ jest bardzo prosty i w zasadzie można go zmontować na płytce stykowej/uniwersalnej. Okazało się jednak, że po zaprojektowaniu – w miarę przyzwoitej – PCB  pod kątem tego właśnie projektu, można ową płytkę wykorzystać do wielu innych zadań, lub potraktować ją wręcz jako uniwersalną platformę do eksperymentów z Arduino Nano.

Podstawowy układ, autor opublikował pod adresem : https://www.instructables.com/Arduino-Datalogger-With-RTC-Nokia-LCD-and-Encoder/

Schemat :

Urządzenie bazuje na :

  • Arduino Nano lub Arduino Pro Mini
  • wyświetlacz Nokia 5110 – 84×48 px z podświetlaniem
  • moduł RTC DS1307 lub DS3231 z wbudowaną pamięcią EEPROM 24C32
  • czujnik wilgotności i temperatury DHT11
  • Encoder – do poruszania się po menu

Kilka przykładowych filmów, dokładniejszy opis i wsad znajdziecie na (podlinkowanej wcześniej) stronie projektu. 

Płytka którą do niego zaprojektowałem, jest w zasadzie uniwersalną płytką PCB do eksperymentów z Arduino. Dodałem obsługę wyświetlacza OLED (128×64 i 128×32), 3 switche podwieszone na portach D5, D6, D7,  dodatkowe wyprowadzenia wszystkich portów, zasilania, UART, piny do zewnętrznego enkodera, magistrali I2C i zasilania.  Całość na małej płytce 10×10 cm, z czytelnymi opisami pinów – łatwa i wygodna w użyciu.