Odbiornik SDR

Poniżej postaram się opisać proces instalacji Tunera DVB-T – USB, tak aby można było go wykorzystać jako szerokopasmowy odbiornik SDR.

Nie traktujcie tego opisu jako instrukcję – możliwe, że kolejność niektórych z tych czynności, może być inna – ja opiszę sposób, w który ja to zrobiłem, a który przyniósł oczekiwany skutek.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, która jest nam potrzebna to oczywiście sam tuner. W moim przypadku – moduł tunera, który bez problemu dało się uruchomić – to LV5TDLX firmy Not Only TV. Wybór ten był absolutnie przypadkowy – kupiłem go jakieś 2 lata temu, w poznańskiej firmie FEN, a ponieważ szybko dostrzegłem jego wady (głównie zawieszanie się przy zmianie kanału), wylądował w szufladzie i jako sprzęt niepotrzebny doskonale nadawał się do tego typu eksperymentów.

Instalację na moim laptopie (Intel Core 2 Duo 2,1 GHz, 4GB RAM, NVidia, HDD SSD, Win7 32bit), zacząłem od zassania i instalacji sterowników do tego tunera. Oczywiście płytki CD z driver`ami od niego nie znalazłem – dlatego szarpnąłem najświeższe stery, ze strony producenta (same sterowniki – bez programu do obsługi TV). Właśnie tu mam największe wątpliwości, czy ten etap jest niezbędny – w procesie dalszej instalacji, te sterowniki będą podmieniane – więc pewnie można sobie to odpuścić. Niemniej na pewno to nie zaszkodziło – bo u mnie działa.

LINK do strony producenta – sterowniki.

W dalszej kolejności zainstalowałem program  HDSDR, pobrany ze strony autora : http://www.hdsdr.de/

 

 

Poniżej obrazkowa instrukcja instalacji kolejnego programu – ExtIO_USRP+FCD+RTL2832 + BorIP-1.2 BETA10_Setup – który podmienia nam sterownik  –  LINK

 

 

Tutaj proszę zwrócić uwagę, aby folder instalacyjny wskazać taki sam, jak miejsce instalacji programu HDSDR !!

 

 

Program ten, jeszcze podczas instalacji zapyta nas o to, który sterownik ma podmienić – domyślnie rozwijana listwa, z której możemy wybrać urządzenie jest pusta i wygląda to tak :

 

 

Aby program załadował listę urządzeń musimy wejść w menu -> Options -> List All Devices

 

 

Na liście tej, pojawią się wszystkie urządzenia USB podłączone (zainstalowane) w systemie, natomiast trudność polega na tym, że musimy wskazać (najlepiej bezbłędnie) to właściwe – które jest naszym tunerem DVB-T (USB). Jeśli ktoś będzie miał z tym poważny problem – pamiętajcie że możecie przywrócić system (Start -> Programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe – > Przywracanie systemu) – o ile ktoś wcześniej sobie tej funkcji nie wyłączył  🙂

 

 

W moim przypadku, tym właściwym urządzeniem było to o identyfikatorach VID: 1F4D i PID: B803 (poniżej)

 

 

Oczywiście Windows z uwagi na instalację niecertyfikowanych sterowników, będzie protestował  …

 

 

… ale zaraz po instalacji nam pogratuluje.

 

 

To tyle – jeśli chodzi o instalacje. Teraz możemy odpalić nasz software – HDSDR i przystąpić do jego konfiguracji.  Zaraz po odpaleniu program przywita nas komunikatem :

 

 

I panelem do podstawowej konfiguracji karty dźwiękowej (u mnie działa na domyślnych) :

 

 

Otworzy się też następujące okienko …

 

 

… w którym musimy ręcznie dopisać – w okienku Device Hint – rodzaj chip`u na bazie którego zbudowany jest nasz tuner – w moim przypadku to RTL 2832/FC0012 – wystarczy wpisać „RTL” i klikamy „Create”

Po tej operacji to samo okienko wygląda tak :

 

 

I to już wszystko.

Pracujący program HDSDR :

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 13 =