NerdMiner2 – Power Monitor

NerdMiner2 to implementacja solo miner`a BTC dla platformy bazującej na ESP32. Aby w pełni zrozumieć o co tu tak na prawdę chodzi należałoby nieco zgłębić tematykę „kopania” kryptowalut – czego ja w poniższym wpisie robić nie będę (zresztą dogłębnej wiedzy w tym zakresie nie posiadam). 

Wspomnę tylko, że niemal 100% pewność wydobycia (wykopania) jakiejś crypto, mamy  uczestnicząc w tkzw. kopalni – puli. To ile nam się „skapnie” w udziale, w tym wspólnym procesie zależy głównie od mocy naszej „koparki” (dostarczonej do puli) a tym samym naszego udziału mocy w całej puli. Nagroda jest proporcjonalna do dostarczonej mocy – a jak pula jest popularna, to zazwyczaj jest bardzo mocna, a jak mocna to zazwyczaj często trafia bloki i jest co dzielić pomiędzy jej członków (oczywiście minus prowizja dla dostawcy usługi).

Jest również możliwość „kopania” samodzielnego – tkzw. solo mining – wtedy cała nagroda przypada osobie, która swoim sprzętem „wykopała” blok. Oczywiście im większą moc obliczeniową dostarczamy do sieci tym większe prawdopodobieństwo trafienia takiego strzału – niemniej nie należy się łudzić iż jest to łatwe. 

W tej chwili nagroda za takie trafienie w BTC to 6,25 Bitcoin`a – a aktualna cena 1 BTC to prawie 40 000 USD. Kwoty robią wrażenie, ale właśnie z tego powodu w wydobycie BTC (jak i wielu innych krypto) zaangażowane są zazwyczaj duże firmy, wyposażone w specjalizowane „koparki” o olbrzymich mocach wykonujących dedykowane działania matematyczne z szybkością kilkudziesięciu TH/S (1 TeraHash = 1 000 000 000 000 Hash).

NerdMiner2 to urządzenie działające tylko w trybie solo z wydajnością ok. 77 KH/S (najnowszy wsad) – czyli śladowy ułamek mocy, którą posiadają dedykowane urządzenia. Na dodatek „kopanie” solo charakteryzuje się skrajnie niskim prawdopodobieństwem trafienia bloku – więc na początek chciałem ostudzić zapał potencjalnych fanów tego rozwiązania – gdyby planowali się dzięki niemu wzbogacić. 🙂

Proszę je traktować bardziej jako gadżet i ciekawostkę, choć nie da się ukryć iż jakaś szansa – choć znikoma – zawsze istnieje.

Pod adresem : https://github.com/BitMaker-hub/NerdMiner_v2   znajdziecie wszystko na temat projektu, który pierwotnie powstał na moduł zintegrowany z wyświetlaczem – TTGO T-DISPLAY S3, niemniej w chwili obecnej pojawiło się wsparcie na wiele innych, popularnych modułów.

Na potrzeby łatwego programowania modułów, najnowszą wersją autorzy przygotowali stronkę na której można zrobić to przy pomocy kilku kliknięć : https://flasher.bitronics.store/

Zwielokrotniając liczbę aktywnych urządzeń, zwiększamy swoją szansę na trafienie, a jednoczesne większa ilość urządzeń zaczyna generować problemy – ilość kabli (każdy moduł ma swój)  i z zasilaniem. 

Zbudowałem urządzenie, które dedykowane jest dla sześciu modułów T-Display S3, organizując je na jednej płytce PCB, zapewniając im wspólne zasilanie.

Aby mieć lepszą kontrolę nad dostarczonym napięciem i zużyciem prądu, wdrożyłem na tej płycie kontroler, z wyświetlaczem LCD i modułem pomiarowym na INA219.

Pomiar parametrów odbywa się w trybie ciągłym, jednocześnie dla wszystkich zainstalowanych modułów (max. 6). Wyświetlacz prezentuje aktualny poziom napięcia (V), aktualny prąd (I), wynikająca z tego chwilowa moc (W). Dodatkowo wyświetlany jest maksymalny prąd szczytowy – który pojawił się choćby przez moment w trakcie całej pracy urządzenia, oraz wykres słupkowy, chwilowego poboru prądu w formie graficznej – odświeżany co 200 mS i przewijany w osi X w trybie ciągłym.

Ponieważ od ilości podpiętych modułów, oraz uaktywnionych w nich wyświetlaczy LCD (lub wygaszonych) odczyt prądu może się mocno wahać, dlatego soft uwzględnia możliwość zmiany współczynnika zmieniającego „czułość” przy wyświetlaniu słupków pomiarowych.  Po uruchomieniu urządzenia należy dostosować wygląd do własnych preferencji.

Istnieje też możliwość zmiany motywu wyświetlacza LCD (kolory prezentowanych informacji) – na początek wgrałem 3 warianty (wiem szału nie ma – ale ma być praktycznie – nie musi być pięknie).

Urządzenie jest zasilane poprzez gniazdo USB-C (5V) bezpośrednio z ładowarki (dla pewności jej wydajność prądowa powinna wynosić min. 3A). Jest też globalny włącznik zasilania i kontrolna dioda LED. 3 przyciski – switch`e – służą do obsługi wyżej opisanych funkcji.

Zostało mi kila PCB – jak ktoś jest zainteresowany, proszę pisać na mail`a.

Poniżej fotki jak to w całości wygląda :