HP Pavilion DV5

HP Pavilion DV5 – ta seria laptopów, pewnie producentowi odbija się czkawką. Niemal każdy właściciel laptopa z tej linii już miał z nim problemy, a jeśli nie – to za pewne w niedalekiej przyszłości takowe się pojawią. W modelu tym najczęstszym problemem jest odprowadzanie ciepła – przegrzewanie się komputera, dlatego w ramach niezbędnej pierwszej naprawy (gdy problemy się pojawią) jest gruntowne przeczyszczenie zespołu radiator / wentylator. W większości laptopów, dostęp do tych elementów komputera jest stosunkowo prosty, lub nawet bardzo łatwy (jak w Lenovo N300), ale w tym komputerze – niestety trzeba rozkręcić całego. Dla tych, którzy będą to robić samodzielnie, przygotowałem – w miarę szczegółową fotorelację :

Na początek, musimy odkręcić wszystkie duże „zaślepki” pod spodem komputera (pod którymi są HDD, pamięć RAM, dostęp do baterii BIOS/RTC) i wyjąć twardy dysk – pamięci nie musimy wyciągać z gniazd (nie będzie to przeszkadzać).

            
		
        
            
		
        
            
		
        
            
		
        

Twardy dysk – na poniższych zdjęciach jest już wyjęty – podłączony jest (dosyć nietypowo) przy pomocy specjalnego złącza.

Pod HDD jest karta sieci bezprzewodowej, od której odpinamy anteny (wyciągnąć do góry), odkręcamy jedną śrubkę wyciągamy ze złącza

Po tych czynnościach odkręcamy wszystkie śrubki – powinno być 16 szt. dłuższych i 6 szt. krótkich

Odwracamy kompa i zdejmujemy maskownicę górnej części (przyciski sterujące, głośniki) – najłatwiej będzie zacząć podważanie – wypinanie zaczepów od strony zawiasów matrycy – nie używajcie do tego metalowych narzędzi – mogą zostać ślady, a tego nie chcemy …

Po uwolnieniu jej z zaczepów, musimy ją odsunąć nieco do góry, ponieważ zanim uda nam się wypiąć taśmy łączące (klawisz Power i obsługi multimediów) – musimy zdemontować klawiaturę . Klawiatura mocowana jest 4 śrubkami, do których teraz mamy swobodny dostęp.

Klawiaturę teraz możemy odłączyć – taśmę rozpina się podnosząc do góry część zaciskową złącza

Teraz możemy zająć się pozostałymi złączami – wysuwamy je.

Zdejmujemy czarny moduł z głośnikami – wypinamy wtyczkę z przewodami od głośników.

Zajmiemy się teraz odłączeniem matrycy LCD.

W pierwszej kolejności rozpinamy wszystkie złącza kabli idące do wyświetlacza – złącze sygnałowe Video, złącze kamery i luzujemy kable antenowe Wi-Fi.

Teraz można już odkręcić 4 śrubki mocujące zawiasy i oswobodzić matrycę. Śrubki od tych zawiasów są takie same jak większe śruby mocujące obudowę.

Dalsze rozkręcanie to zdjęcie górnej części obudowy. Płyta główna połączona jest (wewnątrz) jedną śrubą z dolną (czarną) częścią , ale ponieważ nie mamy do niej bezpośredniego dostępu musimy w pierwszej kolejności zdjąć część górną. Zabieramy się za to  – rozłączając pozostałe taśmy łączące obudowę z płyta główną (Touchpad, czytnik linii papilarnych, zasilanie, Bluetooth) …

… i odkręcając 2 śruby które łączą górną i dolną część obudowy (krótkie) …

… oraz 2 śruby łączące górną część obudowy z płyta główną.

Tak przygotowany komputer gotowy jest do próby rozdzielenia obu części, które trzymają się już tylko dzięki plastykowym zaczepom.

Po ich rozdzieleniu wygląda to tak …

Teraz płyta główna trzyma się tylko na jednej śrubce, która ukryta jest pod taśmą

Jeśli tego wcześniej nie zrobiliśmy odpinamy wtyk w prawej-górnej części płyty głównej (zasilanie)

Po tej operacji płyta główna powinna być oswobodzona i możemy ją delikatnie wyjąć (ostrożnie przy gniazdach)

Laptop jest już rozkręcony i mamy pełny dostęp do elementów chłodzących, które możemy swobodnie przeczyścić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =