VFO na Si5351A
Jest to proste VFO do zastosowania we własnych konstrukcjach odbiorników lub transceiver`ów. Duże możliwości, łatwe w obsłudze menu i stosunkowo proste w montażu (no może z wyjątkiem konieczności samodzielnego wlutowania Si5351A w obudowie MSOP10).
Urządzenie opracowane i udostępnione wraz ze schematem, kodami źródłowymi i plikami Gerber (PCB) przez słowackiego krótkofalowca – opis na stronie https://janoc.rd-h.com/archives/649
Główne cechy urządzenia :
- niezależne oscylatory VFO i BFO
- przesunięcia RIT / XIT
- wejście sygnału TX – służy do informowania mikrokontrolera, kiedy zastosować przesunięcie XIT
- czytelne menu do konfigurowania częstotliwości IF i BFO, tryb pracy, tryb IF itp.
- podstawowy zakres pracy 1-30 MHz (ale łatwo to zmodyfikować w kodzie)
- pracuje z LCD 3,3 V, oraz 5 V.
- kompatybilny z Arduino
- wykorzystanie EEPROM do zapamiętywania ustawień i częstotliwości
VFO bazuje na tanim i popularnym kontrolerze ATMega328P-AU (w obudowie TQFP-32). Procesor wykorzystuje minimalną ilość elementów zewnętrznych – działa z wewnętrznego oscylatora RC z częstotliwością 8 MHz. Generatorem częstotliwości jest układ Si5351A, działający z kwarcem 25 MHz, którego wszystkie 3 wyjścia sygnałów wyprowadzone są na górną krawędź płyty PCB – można wlutować złącza SMA.
Sterowanie i obsługa urządzenia odbywa się poprzez 3 mikroswitch`e – A, B i C oraz enkoder obrotowy. Bieżące parametry i nastawy prezentowane są na typowym module LCD 1602.
Urządzenie zasilane jest z wykorzystaniem dwóch stabilizatorów liniowych LD1117 (5V i 3V3) – wszystko z wyjątkiem modułu LCD działa na 3,3 V, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania konwerterów poziomów dla magistrali I2C pomiędzy ATMEGA328 a Si5351A .
Wgrywanie oprogramowania możliwe jest poprzez standardowe 6-pinowe złącze AVR ISP, lub przy pomocy konwertera USB/UART poprzez złącze J8 (wymagany bootloader w ATMEGA).