Wyświetlacz matrycowy LED

Projekt fajnego wyświetlacza, a dokładniej modułu dwóch wyświetlaczy matrycowych LED opublikowała na swojej stronie firma Lixie Labs   

Układ bazuje na małych matrycach LED (w podstawkach DIL14) produkcji Lite-ON (LTP-305G), które sterowane są przez parę układów ATTINY45 + IS31FL3730. Takie podwójne moduły można łączyć szeregowo w dłuższe łańcuchy, a sterowanie odbywa się poprzez jedną linię danych i magistralę zegarową. Łatwość wykorzystania dzięki opracowanej przez autora bibliotece, oraz możliwość zasilania napięciem 5V lub 3V3 sprawia że nawet mało wprawny użytkownik jest w stanie wykorzystać je w swoich projektach z Arduino lub ESP.

Szczegółowe informacje na temat tego projektu znajdziecie na stronie autora :

https://connornishijima.github.io/Pixie/extras/datasheet.html?page=1

Niezbędne wsady/pliki na :

https://github.com/connornishijima/Pixie

Można też zamówić gotowe moduły na stronie Tindie :

https://www.tindie.com/products/connornishijima/pixie-chainable-dual-57-micro-led-displays/


Postanowiłem zaprojektować swoją wersję tego modułu, oraz kilka pomocniczych układów a nawet wariantów takiego wyświetlacza.

WERSJA 1

Najbliższa oryginałowi, bazująca na tych samych matrycach LED. Różni się w zasadzie tylko rozmiarami, które istotnie zmniejszyłem (udało się zmieścić MCU i sterownik LED pomiędzy nóżkami wyświetlacza – stąd wysokość całej płytki jest mniejsza o 1/3 od oryginału). Minimalizacja rozmiarów wiązała się z montażem ATtiny45 w obudowie QFN20. 

Aby zoptymalizować korzystanie z tych modułów opracowałem układ łączący, integrujący 5 płytek w jeden łańcuch, bez dodatkowego okablowania, a który jest jednocześnie sterownikiem z kontrolerem ESP07S. Funkcjonalność Wi-Fi pozwala wykorzystać go z łatwością jako zegar NTP, lub wyświetlacz innych parametrów lub wartości poprzez interface bezprzewodowy.

Jak wiadomo wyświetlacze LED charakteryzują się doskonałą czytelnością, pod warunkiem że dostosujemy ich jasność świecenia do panującego aktualnie otoczenia. Wieczorem potrafią strasznie „walić po oczach”, a w słoneczny dzień są słabo czytelne. Biblioteka obsługuje 128 poziomów jasności (PWM) dlatego na mojej płytce poza kontrolerem, przewidziałem miejsce na czujnik oświetlenia BH1750. W moich eksperymentach jeszcze go nie wdrożyłem, dlatego nie opiszę jak się sprawuje – może kiedyś. Na PCB jest również jeden dodatkowy przycisk „Menu” do wykorzystania w projektach. 

Oczywiście wyświetlacz może pełnić dowolną funkcję. Wyświetla wszystkie znaki 5×7 plus dodatkowe zaprojektowane, własne symbole – więc jest uniwersalny do bólu. Właściwie jedyną jego wadą jest brak sterowania kropką – która w strukturze samego wyświetlacza jest wbudowana, a biblioteka (a właściwie cała konstrukcja modułu) nie przewiduje jej wykorzystania.

Poniżej kilka fotek (ciężko zrobić smartfonem dobre fotki świecącego wyświetlacza – automatyka aparatu powoduje że nie oddają one należycie tego co jest w realu – „na żywo” wygląda to dużo lepiej).

WERSJA 2

To samo rozwiązanie, tylko z wykorzystaniem dużo tańszych wyświetlaczy matrycowych – najmniejszych jakie udało mi się kupić – LMD07057AAG-101-01 (17,7×12,6 mm) – również zielone i całkiem poprawnie świecące przy 3V3.