HP t5740 – dysk SATA i Windows 7

HP t5740 to prosty terminal ThinClient, który nie grzeszy wydajnością, niemniej jest to pełnoprawny komputer klasy PC i po zamontowaniu odpowiedniego dysku (najlepiej SSD) i wgraniu „normalnego” systemu operacyjnego, może znaleźć sporo zastosowań w domu jak i w firmie. Atrakcyjne ceny (kilkadziesiąt PLN), spora podaż na Allegro, niskie zużycie energii, różnorodność wbudowanych interface`ów to tylko niektóre zalety, które przykuły moja uwagę. 

W wersji, którą kupiłem VU902AA, była już zainstalowana karta Wi-Fi, dysk flash 2GB z systemem Windows XP Embedded i 2GB RAM DDR-3. Wszystkie odmiany t5740 bazują na procesorze Intel Atom N280 z zegarem 1,66 GHz.

 

Z uwagi na dostępność na płycie głównej – złącza SATA (a właściwie to nawet dwóch) nie ma większych przeszkód aby zainstalować nieco bardziej przyjazny system operacyjny. U mnie padło na Windows 7 Pro 32-bit. 

Gniazdo SATA (+ wlutowane drugie).

 

Z uwagi na pasywne chłodzenie procesora i chipset`u oraz niewielką ilość wolnego miejsca wewnątrz obudowy, zdecydowałem się na montaż dysku HDD poza obudową. 

Montaż sprowadzał się do wycięcia otworu w górnej pokrywie i sensownego umocowania samego dysku. Szybki projekt 3D i wydruk z tworzywa PLA załatwiły sprawę.