GPSDO – GPS Disciplined Oscillator

W warsztacie radioamatora zazwyczaj znajdziemy sporo urządzeń pracujących z wysokimi częstotliwościami. Prawie każde z nich ma jakiś wewnętrzny oscylator/generator odniesienia – częstotliwości wzorcowej, od którego dokładności zależy wiarygodność, parametry i precyzja wskazań całego urządzenia, przyrządu, nadajnika, odbiornika itp.

Sam mam kilka radiostacji, mierników częstotliwości, odbiorników, generatorów – niestety do żadnego z nich nie mam pełnego zaufania. Każde z tych urządzeń ma pewną odchyłkę, nawet jeśli ich wzorzec bazuje na TCXO/VCTCXO – jest to uciążliwe, szczególnie gdy owej odchyłki nie jesteśmy świadomi. Ciężko wtedy mówić o dokładnym zestrojeniu jakiegoś urządzenia.

Precyzyjne wzorce częstotliwości są albo bardzo drogie, albo dokładne jedynie przez pewien czas od kalibracji i to w określonych warunkach (długotrwałe wygrzewanie, temp. otoczenia itp.) , a sama kalibracja zazwyczaj jest kosztowna lub co najmniej problematyczna, o ile w ogóle możliwa. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie własnego, precyzyjnego wzorca częstotliwości/czasu, który posłużyłby nam do samodzielnej  kalibracji lub przynajmniej ustalenia odchyłki, którą możemy wyznaczyć indywidualnie dla każdego przyrządu, a w trakcie pracy uwzględniać ją przy pomiarach.

Stosunkowo niewielkim kosztem i wysiłkiem można takie urządzenie zbudować samodzielnie, a jego parametry powinny być, do zastosowań amatorskich, nader wystarczające. 

Jednym z nich jest GPSDO, czyli generator częstotliwości wzorcowej, którego częstotliwość jest korygowana względem bardzo dokładnego wzorca czasu/częstotliwości, jakim jest system GPS. 

Do synchronizacji naszego generatora wzorcowego pobieramy sygnał czasowy z wyjścia PPS. Sygnał ten wyprowadzony jest w większości zintegrowanych, popularnych modułów odbiorników GPS, i jest on źródłem dokładnego impulsu o okresie 1 sekundy. W niektórych modułach – a na pewno w odbiornikach firmy u-blox – można zaprogramować inną częstotliwość na wyjściu PPS. Pod tym względem największy modyfikowalny zakres mają odbiorniki tej firmy serii 7 i 8 (nawet do kilkunastu MHz) i prawdopodobnie również wszystkie nowsze serie układów tego producenta. Do innych niezaprzeczalnych zalet u-blox`ów należą : wysoka czułość, dobra i dostępna dokumentacja (oraz forum dyskusyjne na stronce producenta), darmowe i bardzo rozbudowane oprogramowanie konfiguracyjne – U-center.

Jeśli chcecie poeksperymentować z wyższymi częstotliwościami PPS to przy wyborze modułu zdecydowanie należy zwrócić uwagę, aby były zbudowane na oryginalnym chip`ie firmy u-blox. Na rynku jest zatrzęsienie chińskich podróbek, które bezpardonowo posługują się nazewnictwem i oznaczeniami sugerującymi ich autentyczność, a co najmniej zgodność z oryginałem. Na wygląd, trudno jednoznacznie rozróżnić oryginał od fake`a niemniej z doświadczenia wiem, że cena poniżej 100 PLN (dla u-blox Neo-M7) zazwyczaj dobrze nie wróży. Dystrybutorzy (także nasi, krajowi), często sprzedają podrabiane odbiorniki/moduły GPS nie mając nawet świadomości, że tak właśnie jest (a  może to tylko ja nie mam świadomości, że oni robią to świadomie).

Jeśli jesteście zainteresowani projektem GPSDO (V1) zapraszam na podstronę poświęconą temu tematowi. LINK

GPSDO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 4 =