Analizator antenowy EU1KY
Analizator antenowy to niezwykle przydatne urządzenie w pracowni każdego radioamatora. Opisywany tu przyrząd to bardzo popularny układ opracowany przez krótkofalowca EU1KY, który pomimo uniwersalności, dokładności i sporego zakresu pracy – nie powinien nastręczać nadzwyczajnych trudności w zbudowaniu go w amatorskich warunkach.
Przed potencjalnym konstruktorem stoją wyzwania związane z kosztami – które nie są najniższe, zakup lub wykonanie płytki PCB i montaż całości w jakiejś obudowie.
Podstawą konstrukcji jest gotowy sterownik STM32F746G DISCOVERY (ok. 300 PLN) – dosyć popularny i wydajny układ z wyświetlaczem LCD oraz pojemnościowym panelem dotykowym. Zajmuje się on analizą i obróbką sygnału, sterowaniem i wyświetlaniem wyników pomiarów przy ścisłej współpracy z płytką PCB (shield) z generatorem na Si5351A oraz mieszaczami NE612. Oczywiście całością steruje dedykowany software, którego różne wersje znajdziecie bez problemu w Internecie – polecam stronkę KD8CEC (kilka istotnych ulepszeń wprowadzonych przez KD8CEC i DH1AKF)
Informacje na temat podstawowej wersji, schemat, opis i ważne odnośniki TUTAJ
Mój analizator bazujący na tej konstrukcji zbudowałem uwzględniając kilka mod`ów :
- wbudowany zegar RTC z podtrzymaniem bateryjnym
- buzzer (pasywny) – sygnalizacja dźwiękowa
- podłączona kontrola napięcia baterii zasilającej
- wbudowana bateria – jedno ogniwo Li-ion z przetwornikiem step-up na 5V i układem ładowania (taki mały UPS dostarczający zasilania na ok. 1 godz. pracy)
- wyprowadzone dodatkowe gniazdo SMA z sygnałem S2
- wyprowadzone na zewnątrz obudowy gniazdo ładowania baterii i wyłącznik ON/OFF
- płyta ekranująca pomiędzy DISCO a RF Shield – z przewodzącego, węglowego tworzywa
- zaprojektowałem nową, dopasowaną i uwzględniającą moje poprawki płytkę PCB, która dla łatwiejszego montażu ma nieco większe PAD`y przy układach scalonych i wszystkie rezystory/kondensatory SMD w rozmiarze 1206
- całość zmontowana w małej ale solidnej obudowie – wydruk 3D z tworzywa PLA, która jest konstrukcją modułową (5 głównych elementów i 2 małe detale)
Wygląd zmontowanego urządzenia :
Układ, płyta PCB :
Montaż w obudowie :