Tuning Prusa i3 Sunhokey
Drukarka Prusa i3 Sunhokey to jedna z najtańszych drukarek 3D, które można kupić w postaci kitu do samodzielnego montażu. Na pierwszy rzut oka, robi dosyć poprawne, pozytywne wrażenie – podzespoły raczej przyzwoite – zero problemów przy montażu, brak drukowanych elementów, łożyska liniowe w obudowach aluminiowych, przyzwoity sterownik i silniki. Osobiście jestem z zakupu bardzo zadowolony. Niemniej nie oznacza to, że nie można w niej kilku rzeczy poprawić i że drukarka nie ma wad.
Pierwszy, zasadniczy problem zdecydowanie wpływający na jakość wydruku to mocowanie sanek z głowicą w osi Y. Oryginalnie zastosowano 2 wąskie – 25 mm – kulkowe łożyska liniowe na wałkach 8 mm – jedno na górnym wałku i jedno na dolnym.
Ponieważ cała konstrukcja to oczywiście Chiny – jakość wykonania wałków i łożysk daleka jest od doskonałości i luzy na tej osi potrafiły dochodzić nawet do kilku milimetrów (na poziomie dyszy). Oczywiście nie oznacza to, że wydruki wychodziły masakryczne, luz był zauważalny i wyczuwalny przy ręcznym poruszaniu sankami. Niemniej bardzo mnie to denerwowało i postanowiłem wymienić wszystkie łożyska liniowe – w osiach X i Y. Zastosowałem bezsmarowe łożyska polimerowe IGUS. Przy okazji, aby zwiększyć dodatkowo stabilność, zmieniłem element owych sanek, tak aby przynajmniej jedno mocowanie spoczywało na 2 łożyskach.
Ten nowy element wydrukowałem wg projektu : https://www.thingiverse.com/thing:2085751
Dodatkową (trzecią) obudowę łożyska użyłem : https://www.thingiverse.com/thing:1404861
Wymieniłem tez wszystkie 3 łożyska w osi X – stół również jest prowadzony na dwóch wałkach 8 mm, z czego z jednej strony są 2 łożyska, z drugiej jedno.
Za pewne w drukarce da się jeszcze poprawić kilka rzeczy i możecie spodziewać się kolejnych wpisów. Wszystkim posiadaczom tej, lub podobnej konstrukcji polecam taką zmianę – koszt łożysk ok. 60 PLN, a wyraźnie widać różnicę w jakości drukowanych elementów. Przy okazji wrzucę kilka fotek …