Dell Inspiron 15R – wymiana HDD na SSD

Coraz częściej zdarza się, że w nowych konstrukcjach laptopów, brakuje czegoś co do niedawna było normą – klapki (pod spodem lub z boku komputera), która dawała możliwość szybkiego i łatwego dostępu do twardego dysku. Mam wrażenie, że ilość awarii twardzieli, a co za tym idzie ich niezawodność, wcale się nie zmniejszyła, dlatego upatruję w takiej tendencji celowe działanie producentów, aby również przy tego typu uszkodzeniach (ewentualnie – rozbudowie), użytkownicy szukali wsparcia w serwisach – gdzie jak wiemy – nie jest tanio. Niemały problem pojawia się również wtedy, gdy laptop ulegnie uszkodzeniu i jest na gwarancji – wtedy aby jej nie stracić musimy wysłać cały komputer, bez względu na zawartość naszego HDD (która może mieć charakter poufny) – kiedyś można było wysłać komputer bez dysku i wszyscy byli zadowoleni. Przy takiej konstrukcji nie ma już takiej możliwości. Niestety, mało kto zwraca na to uwagę przy zakupie nowego sprzętu (możliwość łatwego wyjęcia twardziela), a okazuje się że może mieć to niebagatelne znaczenie.

Jeśli zdecydujecie się jednak na samodzielną wymianę, czeka Was nie lada wyzwanie (lub rutynowa czynność – dla wprawionych w boju). W zasadzie rozkręcenie laptopa nie jest rzeczą nadzwyczajną, ale rozkręcenie go (i zdjęcie obudowy) może pozostawić na nim trwałe ślady, lub co gorsze – uszkodzenia plastykowych zaczepów, których jest zazwyczaj całkiem sporo.
Poniżej kilka fotek z operacji wymiany HDD w Dell Inspiron 15R – może dla niektórych będą pomocne.


W tym przypadku, oryginalny HDD firmy WD o pojemności 320GB, po prostu padł, a właściciel zainwestował w dysk SSD zauroczony szybkością komputerów po takim przeszczepie. Polecam podobne rozwiązanie, komputer po takiej zmianie przyspiesza, w niektórych operacjach nawet o kilkaset procent ! (pamiętajcie jednak, że najlepiej jest aby w komputerze był co najmniej Windows 7 – w zasadzie tylko on potrafi należycie wykorzystać zalety takiego dysku, dostosować się do niego i zminimalizować jego wady). Windows XP – choć też będzie działał, wymaga szeregu ręcznych modyfikacji w rejestrze, a i to nie gwarantuje pełnego komfortu pracy, wykorzystania jego zalet i długiej, niezawodnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + dziewiętnaście =