Obudowa do analizatora EU1KY – wydruk 3D

Dla tych którzy mieli do czynienia z wydrukami 3D jest oczywiste, że cały drukowany model ma jakieś słabe punkty. W zależności od użytej drukarki (technologii wydruku), jej jakości, użytego filamentu i ustawionych parametrów – wady wydruku będą większe lub mniejsze. U mnie najlepszą jakość końcowego wydruku uzyskuję na płaszczyźnie/powierzchni, która stanowi pierwszą warstwę i przylega bezpośrednio do stołu grzewczego drukarki. Pozostałe płaszczyzny nie są najgorsze, ale nie mają takiej gładkości abym mógł o nich powiedzieć, że są idealne.

Nie zawsze tak było, ale po wielu eksperymentach, dopracowałem się rozwiązań, które zapewniają mi doskonałe przyleganie w czasie trwania wydruku, niemal idealną gładkość (równą gładkości stołu) po jego zakończeniu i łatwość przy odrywaniu gotowego modelu. Był to chyba największy problem z jakim „walczyłem” niemal od samego początku korzystania z mojej drukarki.

Projektując obudowę do mojego analizatora miałem na uwadze tą właśnie cechę mojej drukarki, dlatego pomysł był taki aby wszystkie, lub prawie wszystkie zewnętrzne boki i powierzchnie były właśnie dolną warstwą modelu co miało skutkować estetycznym, zewnętrznym wyglądem całości. 

Drugi element projektu to jego zwarta konstrukcja, w miarę mała i wytrzymała mechanicznie, a zarazem łatwa w serwisowaniu (możliwość otwarcia obudowy) choćby w celu kalibracji analizatora – wykonania procedury, która wymaga przełączenia zworki (u mnie na PCB zastąpiłem je miniaturowym przełącznikiem).

Trzecie założenie to wydruk bez support`ów (rusztowania) – oczywiście nie wszędzie można było się ich pozbyć, niemniej tam gdzie zostały wykorzystane  to właściwie miejsca niewidoczne (po zmontowaniu całości). 

Na podstawie tych założeń powstała konstrukcja modułowa – składająca się z kilku dużych, głównych elementów i kilku mniejszych detali.

Z uwagi na spore zainteresowanie informuję, że jest możliwość wydrukowania kompletnej obudowy na zamówienie. Dołączam do niej komplet śrub i wkrętów, które są raczej niezbędne – obudowa była projektowana z ich uwzględnieniem. 

Jeśli jesteś zainteresowany – proszę o kontakt na adres :  ywd@bjb.pl  – podając w temacie „EU1KY”

Plików stl nie udostępniam.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − sześć =